ITIL Süreçleri

Information Technologies Infrastructure Library v3, bilgi sistemleri ile ilintili konularda operasyon yönetimini en etkin ve verimli şekilde kurmanın yöntemlerini belirten dünyaca kabul görmüş bir pratiktir (“best practice”). sanalsunucular olarak operasyonel süreçlerimizin hepsi ITIL uyumlu olacak şekilde tasarlandığı için altyapımız müşteri odaklı, kurumsal, ve en iyi servisi sunacak şekilde optimize edilmiştir. Temel ITIL fazlarına baktığımızda; Servis Strateji, Servis Tasarımı, Servis Geçisi ve Servis Operasyonu yer almaktadır. Temel fazlar ile ilgili kullanılan bazı süreçler şu şekildedir:

Servis Strateji: Servis Strateji fazında, 3 temel süreci işletiyoruz:

 • Servis portföy yönetimi: Hangi servisleri vereceğimize karar veriyoruz

 • Talep Yönetimi: Sektör ve kullanıcı beklentilerini periyodik olarak değerlendirerek iş aktivitelerimizi planlıyoruz.

 • Finansal Yönetim: Servislerimizi sunarken bunları en doğru maliyetler ile sunduğumuzdan emin olmak için segment bazlı bütçeleme, muhasebeleştirme ve ödeme yönetimi gerçekşeltiriyoruz.

Servis Tasarımı: Servis Tasarımı fazında 5 temel süreci işletiyoruz.

 • Servis Seviyesi Yönetimi: Verilen servislerde beklenilen servis düzeylerini sunmak için gerekli tasarımları ve yatırımları yapıyoruz. Servis düzeyleri raporlanarak, taahhüt edilen servis düzeyi sağlanamadığında cezai şartları kendimiz için yerine getiriyoruz.

 • Bulunurluk Yönetimi: Sunulan servislerin bulunurluk, erişilebilirlik ve kullanılabilirlik düzeyleri gözlemlenerek, müşteri beklentisinin karşılanmasına yönelik çalışmaları yürütüyoruz.

 • Bilgi Güvenliği Yönetimi: sanalsunucular bünyesinde tutulan bilginin doğru kişiler tarafından erişilebildiğini, bilginin doğru ve değişmez olduğunu, bilginin gerektiğinde yetkisi olan kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olduğunu ve bilginin güvenilir olduğunu taahhüt edecek sistemsel geliştirme, altyapı ve süreçleri yönetiyoruz.

 • Tedarik Yönetimi: Servislerimizi verebilmek için servis aldığımız üretici ve servis sağlayıcılar ile aramızdaki anlaşmaları SLA (Sercice Level Aggrement) bazlı olarak gerçekleştirip, olması gereken seviyede hizmet aldığımızı garanti etmeye çalışıyoruz.

 • Kapasite Yönetimi: Uygun maliyetlere beklentileri karşılayacak kapasite yönetimini sağlamaya çalışıyoruz. Bu süreçte kapasite yönetimi yaparken kullanıcılarımıza ekstra maliyetler çıkararak servis maliyetini artırmaktan kaçınmak dikkat ettiğimiz konular arasında yer almaktadır.

Servis Geçişi: Servis Geçişi fazında 2 temel süreci işletiyoruz:

 • Değişiklik Yönetimi: Sistem üzerinde yapılacak her türlü değişiklik için etki analizi yapıyoruz, gerçekleştirdiğimiz planlı çalılmaları bültenler ile etkilenecek kullanıcılarımıza elektronik posta göndererek çalışma öncesi bildirimlerde bulunuyoruz. 

 • Konfigürasyon Yönetimi: Sistemsel varlıklarımızın ve müşteri envanterimizin eşleştirmesini elektronik ortamda kaydedip, sürekli güncel kalmasını sağlayacak süreçleri yönetiyoruz.

Servis Operasyonu: Servis operasyonu fazında 4 temel süreci işletiyoruz:

 • Vaka Yönetimi: Sistemlerimiz tarafından oluşabilecek ya da kullanıcılarımızdan gelebilecek her türlü sorun ve talebi otomasyon sistemimiz tarafından elektronik olarak kabul ediyoruz. Açılan her çağrı servis taahhütleri kapsamında belirtilen zaman dilimlerinde işlenecek şekilde ele alınmakta, ve raporlanmaktadır. Böylece iletilen sorunlarda müşteri memnuniyeti sağlayacak disiplinde konuları ele alıp değerlendiriyoruz.

 • Olay Yönetimi: Sistemlerimiz üzerindeki ana “transaction”ler olası bir analizde kullanılmak üzere kayıt altına alınmaktadır (loglanmaktadır). Böylece beklenmedik bir durum ya da güvenlik vakası yaşandığında inceleme yapılabilmesi için gerekli verinin tedariği sağlanmaktadır.

 • Problem Yönetimi: Tekrarlanan vakalar problem olarak ele alınmakta ve ayrı bir süreç tarafından işlenmektedir. Buradaki amaç kullanıcılarımızın kronikleşmiş sorunlar yaşamalarını engellemek ve problemlere karşı daha yapısal çözümler getirecek çalışmaları başlatabilmektir.

 • Erişim Yönetimi: Her kullanıcımızı kendisine ait servislere eriştirebilmek ve güvenlik açıklarını bertaraf edebilmek için, erişim, tanımlama ve yetkilendirme sistemleri kullanıyoruz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Also Read

Banka Hesap Bilgilerimiz

Ünvan : IFB Bilişim Teknolojileri A.Ş. Şube : 723 - Metro Mecidiyeköy...

İade Koşulları

Müşteriler hesap başlangıç tarihlerinden itibaren 7 gün içerisinde hosting hizmeti alımlarında...

Gizlilik Politikası

Bu gizlilik ilkeleri sanalsunucular'ın gizlilik konusundaki sorumluluklarının tespiti için...

Müşteri Yorumları

yunuspolat.com: Uzun yıllardır host firmalarıyla çalışıyorum.Ama bu kadar düzgün özenli...

Referanslar

Aşağıda kurumsal referanslarımızdan bazılarını görebilirsiniz....